Ako si správne odmerať prst pri kúpe prsteňa online


"Poznáte ten pocit, keď si na svoju ruku dávate prsteň? Vytiahnete ho zo šperkovnice... Ja tento pocit absolútne milujem. Moja láska k prsteňom je tak silná, že bez prsteňa z domu neodídem.

A viete aké prstene nosím najradšej?
No predsa OD BORY. Sú iné. Sú tak surovo krásne. Netradičné a autentické. Cítiť z nich emóciu momentu tvorenia.“

Toto je jedna z krásnych recenzií, ktoré mi poslala klientka. Slová chvály ma vždy potešia. Veď, akoby aj nie. Vyrábať šperky je moja vášeň. A prstene tam jednoznačne patria.


Ako si správne odmerať prst?

Skôr, ako vám prsteň vyrobím, uložím do krabičky, zabalím a odošlem potrebujem okrem iných parametrov vedieť jeden zásadný. Aká je veľkosť vášho prsta? A tu hneď nastáva dilema a otázky. Ako si správne odmerať prst?


Na začiatku odpovede na otázku ako si odmerať prst je dizajn konkrétneho prsteňa.

V zásade prstene delím na pevné a nastaviteľné.
- Pevné majú jasnú veľkosť.
- Nastaviteľné prstene majú vôľu plus mínus1 až 2 milimetre

Poďme ale na meranie.
Existuje niekoľko možností, ako odmerať veľkosť. A ide aj o to, či meriate vlastný prst alebo chcete prsteň darovať.

  • Ak meriate prst sami sebe,

postup je nasledovný:

  1. Zoberte si do ruky niť. Použite čo najtenšiu nitku, ktorú doma máte (môže byť aj zubná niť) – omotajte si 1x obvod prsta a tam, kde sa vám pretne označíte a zmeriate pravítkom dĺžku nite. Hotovo.
  2. Vezmite prsteň, ktorý už nosíte na tom prste a odmerajte pravítkom vnútorný priemer prsteňa
  • Ak meriate veľkosť tajne (narodeniny, výročie, zásnuby alebo len tak z lásky...)
  1. Požičiate si tajne prsteň a odmeriate vnútorný priemer pravítkom
  2. Požičiate si tajne prsteň a pošlete mi ho na meranie
  3. Spýtate sa najbližších (takých, čo udržia jazyk za zubami) či náhodou nevedia veľkosť.

Na teplote záleží. Naozaj...
Vedeli ste, že nie je jedno, kedy a pri akej teplote meriate veľkosť prsteňa? Prsteň merajte ideálne poobede, pri „izbovej teplote“. Každý milimeter zaváži.
Vy sami najlepšie poznáte svoje telo. Niekto sa príliš závodní, niekto má jojo efekt, niekto čaká bábätko... Vtedy dokáže naše telo nabrať. Nuž a to sa prejaví aj pri meraní. Alebo také kĺby prsta. Niekto má kĺby široké, ale prsty sú tenučké.
V prípade týchto anomálií odporúčam radšej nastaviteľné prstene. To je presne ten milimeter či dva, ktoré pomôžu premeniť nosenie prsteňa na radosť.

Téma meranie prsteňov je skutočná veda
Kto by to bol povedal, že to s meraním nie je také jednoduché. Že? Veľkosť prsteňa je však pre mňa cenná informácia. V prípade prsteňov, kde je použitý výlučne kov viem prsteň upraviť, zväčšiť/zmenšiť max do 2mm.
V prípade prsteňov s kameňom musí byť stopercentná presnosť a zhoda. Prsteň s kameňom síce nie je problém zväčšiť. Zmenšiť však už áno. Preto u prsteňa, ktorý má osadený kameň alebo text, môže byť úprava náročnejšia. A niekedy až žiaľ nerealizovateľná.

Samozrejme, že je mojou snahou vyjsť v ústrety každému klientovi. Chcem, aby sme spoločne našli riešenie a spôsob tak, aby sa vám prstene z dielne BORA nosili čo najlepšie. A nielen najlepšie, ale aj najdlhšie. A to dovtedy, kým prsteň nenahradí ďalší kúsok od BORY. Vždy, keď si klient nevie poradiť, tak v rámci možnosti hľadáme riešenie. Keď je veľkosť správne určená, tak ostatné už spoločne zvládneme. Verím, že budem môcť stáť pri vašich splnených snoch, ktoré pretavíme do unikátneho prsteňa.

A ešte niečo som chcela
Organizujem aj kurzy. Sú to zážitkové workshopy, kde si môžete  vyrobiť prsteň pre seba alebo pre svoju lásku... 
Teším sa na všetky šperky, ktoré pre vás alebo spolu s vami vyrobím.
Vaša bora